.استفاده از مواد شوینده :

برای انجام دادن این کار ابتدا مقدار کمی مایع ظرف‌شویی و آب گرم را با یکدیگر مخلوط‌ کنید. پس‌ازاین که یک محلول غلیظ به دست آمد، جواهرات و طلای خود را به مدت کوتاهی در آن خیس کنید و سپس به‌آرامی و با کمک یک برس یا مسواک کوچک درزها و گوشه‌های آن را بشویید. سپس طلاها را در یک صافی ریخته و با آب گرم آن‌ها را بشویید.
توجه کنید برای براق کردن طلا، مواد شوینده‌ای که اسید قوی ندارند و صابون‌های ملایم یا شوینده خانگی فاقد مواد شیمیایی استفاده کنید. سپس طلاها را با یک سشوار و یا با یک پارچه‌ی نخی و نرم، کاملاً خشک‌کنید. این روش ساده و مؤثر را هرچند وقت یک‌بار انجام دهید. با این کار دیگر نگران طلاهایتان نباشید و آن را مانند روز اول کنید.

.استفاده از آمونیاک:

اگر برایتان مقدور است که مواد زیر را تهیه کنید، می‌توانید از روش مؤثر و باتجربه‌ی زیر برای برق انداختن طلا استفاده کنید.

برای آماده کردن این محلول تمیزکننده‌ی قوی و استفاده از آن، مقدار مساوی آمونیاک و آب سرد را با هم مخلوط‌کنید. تقریباً 30 ثانیه جواهرات خود را در این محلول خیس کنید. در این مرحله نیز می‌توانید با یک مسواک و برس ابرو به‌آرامی اطراف و گوشه‌های جواهرات را تمیز کنید.

در مرحله‌ی آخر طلاها را شسته و خوب خشک‌کنید تا هیچ رطوبتی در آن باقی نماند.
آمونیاک یک پاک‌کننده قوی است، اما چون یک ماده‌ی شیمیایی است، می‌تواند برای طلا و زیورآلات شما سوزاننده باشد. استفاده‌ی بیش‌ازحد آمونیاک باعث ساییده شدن و از بین رفتن طلاها خواهد شد.
از شستن مداوم جواهرات طلا با آمونیاک خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث حل شدن و از بین رفتن فلز شود. همچنین اگر طلاهای شما نگین یا مروارید دارند، از تمیز کردن جواهرات گران‌بهای خود با آمونیاک خودداری کنید.


.استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک:

اگر نخواهید از روش‌های خانگی و ارزان استفاده کنید تا برای طلاهای شما مشکلی پیش نیاید و خیالتان از بابت آن‌ها راحت باشد، استفاده از این روش بسیار مؤثر است؛ زیرا این روش اگرچه گران‌ترین روش برای براق کردن طلا است، 

از بی‌خطرترین و مؤثرترین روش‌ها برای برق انداختن زیورآلات طلای خانم‌ها است.
با استفاده از این روش دیگر نگران خراب شدن و ساییده شدن طلاهای خود نباشید.

شیوه‌ی استفاده از این روش

جواهرات خود را به یک جواهرفروشی ببرید و آن را با دستگاه تمیزکننده اولتراسونیک تمیز کنید. آن‌ها جواهرات شما را در ظرفی از مایع فرومی‌برند و ارتعاشات با فرکانس بالا را از طریق مایع به طلاها می‌فرستند و تقریباً بلافاصله، آلودگی طلاها از بین می‌رود.
این روش نیز هزینه‌ی چندان زیادی نخواهد داشت و ممکن است برخی از جواهرفروشان که از آن‌ها خرید کرده اید این کار را برایتان رایگان انجام دهند. البته اگر چندین قطعه طلا را با هم ببرید که تمیز کند، در وقت و هزینه برای شما صرفه‌جویی می‌کند و ارزان‌تر خواهد شد.

سخن اخر


امیدواریم از مطالب ما لذت برده و مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.