طلا نیز مانند سایر جواهرات، ممکن است لکه‌دار شود و یا رنگش عوض شود. شاید دیده باشید که طلاهایتان درخشش خود را ازدست‌داده‌اند و شفافیت اولیه را ندارند.

شما می‌توانید جواهرات و طلای خود را با محلول‌های تمیزکننده‌ی ساده، براق کنید.

. استفاده از محلول نمک و جوش‌شیرین : 

مواد لازم : 

یک قاشق غذاخوری نمک: نمک می‌تواند خاک و گرد وغبار به‌جامانده بر روی طلا را به‌راحتی پاک کند.
یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین: جوش‌شیرین برای تمیز کردن فلزات اثر قوی‌ دارد. از این ماده‌ی اسیدی می‌توان کمک گرفت و رد لکه‌های روی طلا را از بین برد

یک فنجان آب گرم: البته اگر بخواهید بهتر نتیجه بگیرید می‌توانید از آب سنتز بدون سدیم یا نوشابه استفاده کنید. کربناسیون موجود در این مواد می‌تواند به شل شدن مواد گردوغبار کمک کند.
یک پارچه‌ی خشک: البته باید حتماً پارچه‌ای بسیار نرم ماند پنبه باشد. استفاده از دستمال عینک هم مناسب است.


براق کردن طلا با جوش شیرین

یک کاسه کوچک را با فویل آلومینیوم بپوشانید سپس کمی نمک داخل کاسه‌ی فویل دار بریزید. به ان مقداری جوش‌شیرین اضافه کنید و به مدت دو دقیقه آن را در ماکروویو یا روی گاز با شعله‌ی کم گرم‌کنید. سپس آب گرم را به کاسه‌ی آلومینیومی حاوی نمک و جوش‌شیرین اضافه کنید.
پس از مخلوط شدن مواد با یکدیگر، جواهرات خود را به مدت ده دقیقه در آن خیس کنید. دقت کنید که زمان بیشتری نگذرد. سپس با یک پنبه یا پارچه‌ی نرم بدنه‌ی طلاها و گوشه‌های آن را تمیز کنید. پس‌ازاینکه هیچ لکه‌ای بر روی آن باقی نماند، با آب گرم طلاها را شسته و با یک پارچه‌ی نرم خشک ‌کنید.


.استفاده از سرکه : 

استفاده از سرکه به همراه مقدار کمی جوش‌شیرین به تمیز شدن طلا و براق کردن آن کمک می‌کند. البته دقت کنید این روش را برای طلاهای محکم 14 عیار به کار ببرید. به این طریق که ابتدا یک ظرف را پر از سرکه کنید البته بهتر است سرکه سفید باشد. سپس طلاها را داخل آن بریزید و بگذارید حدوداً 5 دقیقه در آن بماند. البته اگر خواستید از مسواک و برس برای تمیز کردن آن استفاده کنید باید بسیار مراقب باشید.


سرکه و جوش‌شیرین خاصیت اسیدی قوی دارد و ممکن است فلز طلا را از بین ببرد پس برای استفاده از آن مراقب باشید. برای طلاهایی که نگین‌دارند و ظریف هستند این روش اصلاً روش مناسبی نیست. 


امیدواریم این اموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد .